Kaj pomeni osnovni, srednji in zgornji ton parfuma?
Če ste že kdaj poskušali razumeti sestavo in strukturo parfumov, verjetno ste se srečali s izrazom kot je osnovni, srednji ali zgornji ton. Ti izrazi označujejo posamezne sloje v parfumski kompoziciji in so ključnega pomena za razumevanje dišavne sestave vsakega parfuma.
1. Zgornji ton (glava)
Zgornji ton parfuma je prvi vonj, ki ga začutite po nanosu. Gre za lahek in takoj zaznaven vonj, ki pritegne pozornost in ustvari prvi vtis. Zgornje tone so osvežilne in lahke, s cvetličnimi, sadnimi ali citrusnimi pridihi.
Primeri zgornjih tonov: bergamotka, limona, pomaranča, jabolko, sivka, sliva, brinjevec.
2. Srednji ton (srce)
Srednji ton parfuma boste začutili kratko po nanosu, ko izgine zgornji ton. Gre za najbolj pomemben del parfuma, kateri mu dodaja poseben čar. Kompleksen in uravnovešen vonj običajno vključuje cvetlične, začinjene ali druge aromatične elemente. Srednje tone dodajajo parfumu posebno pečat.
Primeri srednjih tonov: vrtnica, jasmin, sivka, muškatni orešček, cimet, ylang -ylang, petršilj.
3. Osnovni ton (osnova)
Osnovni ton parfuma je zadnji sloj, ki ga začutite. Ustvarja osnovno in trajno dišavo. Gre za najtežji in najbolj intenzivni sloj, ki doda parfumu globino in stabilnost. Osnovne tone so pogosto lesne, začinjene, tople in čutne.
Primeri osnovnih tonov: pačuli, cedra, santalni les, vanilija, pižmo, jantar, benzoin.
Kako razumeti tonom parfumov?
Če želite bolje razumeti parfumske tone in njihovo sestavo, si morate vzeti čas in različne parfume preizkusiti. Mislite na to, da parfumske tone se lahko razlikujejo glede na kemijsko sestavo vaše kože in tudi zaradi medsebojnega delovanja različnih sestavin v parfumu.
Ko boste preizkušali nov parfum, bodite pozorni na to, kako se razvija na vaši koži in kako se sčasoma spreminja. Pustite, da se parfum na koži usede in pokažejo se vse njegove sloje. Na ta način boste bolje spoznali sestavo in zgradbo parfuma in našli boste to pravo dišavo, ki vam bo najbolj ustrezala.